top of page

Mutfak Temizliğinde Gözden Kaçırılan 3 Nokta


Mutfak Temizliği endüstriyel alan veya Ev mutfağı farketmeksizin alışılagelmiş rutinlerin dışında sterilizasyonu ve hijyeni en önemli alanların başında gelir. Mutfak temizliğinde gözden kaçırılan en önemli beş noktayı birlikte inceleyelim.

1- Davlumbazlar;

Davlumbazlar işlevleri gereği mutfaktaki en önemli hijyen kriterlerinin başında gelir. Yemek buharı ve kokusunun mutfak içerisinde yarattığı anlık veya uzun vadeli tahribatları önleyen bir faktördür. Süreç içerisinde maruz kaldığı yağ, nem, ısı gibi faktörler işlevini yitirmesine sebep olabilir bu yüzden davlumbaz temizliği için yüksek alkali özellikli yağ sökücüler ve nemin oluşturabileceği yüzey tahribatını önlemek amaçlı güçlü metal yüzey bakım ve temizleyicileri kullanılmalıdır.

2- Bulaşık Makineleri ;

Bir mutfak için en vazgeçilmez nokta hijyenik servis ve mutfak ekipmanlarıdır. Bu noktadaki en büyük yanlış bulaşık makinelerine %100 hijyen güveninin duyulmasıdır. Bulaşıkların yüksek ısı ile yıkanması hijyen garantisi vermez ve aynı zamanda mutfak ve servis ekipmanlarının kullanım ömrünü kısaltır. Bu kısımdaki kullanılan temizlik malzemelerinin önemi büyüktür. Sahip olunan duruma göre sert sularda etkili bulaşık deterjanlı veya ön yıkama etkili daldırma maddeleri kullanılması bulaşıklarınızın daha hijyenik olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bulaşık makinenizin kullanım ömrünü ve yıkama kalitesini korumak için Bulaşık makineleri için özel bakım ve kireç sökücü maddelerini kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

3- Yüzey ve Ekipman Sterilizasyonunda Sirke Kullanımı ;

Bir çok insan sirkenin sterilizasyon için etkili bir madde olduğunun bilincinde bu nedenlede mutfaktaki temizlikleri sırasında sıklıkla sirke kullanmakta ancak bu çok büyük bir hatadır. Sirke asidik yapısı ile gerçekleştirdiği sterilizasyon sırasında yüzey ve ekipmanlara aşındırıcı etkide bulunur. Temizlik ürünlerinde Alkali ve Alkol temel bileşenli maddelerin kullanımı yüzey ve ekipman temizliğinin etkisini arttırırken kullanım ömrünü de kısaltmayacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page